Halaink : Valdi harcsaflk (Siluridae) |
Valdi harcsaflk (Siluridae)
2006.02.05. 12:32
A harcsaszerek Suliroidei alrendjbe szmos csald tartozik, a legtbb faj Dlkelet-zsia s Dl-Amerika trpusi vizeinek lakja. Eurpban kt harcsafaj l, ahol ennek az egy csaldnak kpviseli shonosak.
Htszjuk igen rvid s nincs benne tvises sugr. A hassz htrbb ll, mint a htsz s tbb mint 8 sugarat tartalmaz. Szemk a szjzug fltt van. Ngy vagy 6 bajuszszluk kzl az als llkapocsrl 1-2, a felsrl pedig 1 pr lg. Szmos, apr foguk tbb sort alkot. szhlyagjukat hosszanti vlasztfal klnti el jobb s baloldali flre.
Valdi harcsaflk (Siluridae)
A harcsa Silurus glanis

Trtnelem, a rgi magyar s latin elnevezsekkel Dr. Hank Bla s Dr. Leidenfrost Gyula utn ©
Magyar nevei; folyami harcsa, les harcsa, pozsrharcsa, pumaharcsa, srgaharcsa, szrkeharcsa. A harcsa nhny zsiai rokonval egytt, csupasztest, termetes hal. Htszja rvid s tsktlen, alsszja hossz, szja szles s als llkapcsn sorokba rendezdtt kapfogak vannak, amelyek kicsiben a gereblye fogaihoz hasonltanak. A les harcsa Eurpa legnagyobb desvzi hala. Heckel s Kner szerint a Dunbl nha 3 m hossz s 200-250 kg sly pldnyokat is halsznak. Ilyen harcsarisokat jabban mr csak elvtve fognak. Vogt 1894.-bl ler egy nagy pldnyt, amelyet a Bieler-tbl halsztak ki. Ez 68 kg-os testsly mellett 2.20 m hossz s 1.2 m kerlet volt. Ez a pldny valsgos trpe volt ahhoz kpest, amelyet a hbor alatt a Szerb Duna-szakaszbl halsztak ki. A megszlls ideje alatt kiadott "Belgrader Nachrichten" kzlte, hogy 1916. szn Visznica mellett a Dunbl egy 4 m hossz harcst fogtak, amely 120 kg-ot nyomott. A Tiszban harminc esztend ta nem fogtak akkora harcst, mint Bit Jnos szegedi reg halszmester legnyei 1929. december 23-n. A tiszai harcsaris a vasti hdnl kerlt bele az . n. lapsolhlba. Slya 105 kg volt. Errl a hatalmas llatrl 1930. februrjban Gelei Jzsef egyetemi tanr eladst tartott a Szegedi Egyetem Bartainak Termszettudomnyi Szakosztlyban. Gelei professzor az risi harcsa koponyjt megszerezte intzete szmra. Csak a feje 25 kg-ot nyomott, a koponyjnak slya pedig lehsolva 17 kg. A szegedi harcsa teljes testhossza 247, derkbsge pedig 118 cm-re rgott. A kopoltyfed csontjain s a csigolykon lthat nvekedsi vonalak alapjn Gelei megllaptotta, hogy a szegedi risharcsa 23 esztends volt.
A htszban 1 kemny s 14-17 puha, a mellszban 1 tsks s 14-17 puha, a hasszban 11-13, az alsban 90-92, a farokban 17-19 puha sugr szmolhat meg. A lesharcsa Svdorszg dli rsztl kezdve egsz Kzp s Kelet-Eurpban, tovbb Nyugat-zsia egy rszben elterjedt, helyenknt azonban hinyzik, gy pl. a Rajna fels szakaszbl, a Weserbl, Nagy-Britannibl, Francia s Spanyolorszgbl, Portuglibl, tovbb Itlibl. Klnsen gyakori az Al-Dunn, de elfordul a fels szakaszban, valamint a Duna mellkfolyiban s a velk sszefgg tavakban is. Haznkbl a kvetkez elfordulsi helyeit jegyeztk fel: Balaton, Drva, Szamos, Maros (Heckel), Duna, Krs, Tisza, Vg, Mura (Petnyi), Beretty, Bdva, Fert, Ipoly, Kraszna, Latorca, Olt, Rba, Saj, Szernye, Zagyva (Herman O.). Elssorban halakra vadszik, de szvesen megeszi a rkot, a bkt, a vzimadarat, s ltalban mindent, amihez csak hozz juthat. Sokan lltjk, hogy bajszt csali gyannt hasznlja. Falnksgrl Vogt kvetkez lersa nyjthat fogalmat: "… Egy neunburgi halszmester, akit szemlyesen ismerek, a bjti idszakra egy tgas tba tbb mzsa nemes hal kz egy kis harcst teleptett be. Amikor a tavat nhny hnap mlva le akarta halszni, csak a harcst tallta meg, amely sszes laktrsait kipuszttotta s 20 kg slyos lett…"
Az reg Gesnernek az-az lltsa, hogy a harcsa az embert sem kmli, ppensggel nem tartozik a mesk birodalmba, mivel tbb esetet ismernk, amely megersti. gy Heckel s Kner emlti, hogy Pozsonynl kifogtak egy harcst, amelynek a gyomrban egy gyermekhulla maradvnyait talltk meg. "… Antipnak szavahihet halszok beszltk el, hogy a harcsa gyomrban frdz gyermekeknek kz s lbcsontjaikra akadtak. - rja Vutskits - Egy romn halsz csnakjval a Duna kzepig hatolt, mert meg akart frdni. Frds kzben egy harcsa bekapta lbait, melyeket nem tudott tbb kihzni e nagyszj szrnyeteg szjbl s gy a vz fenekre kerlt. Nhny nap mlva rakadtak a holt halsz tetemre, kinek lbai mg mindig a harcsa szjban voltak, de a falnk rabl sem tudta szabadon bocstani ldozatnak lbait s emiatt megfulladt…" A nstny, mint megllaptottk, 60.000 ikrt rak le, amelybl 7-14 nap mlva sajtsgos klsej ivadkok bjnak ki. A harcsaivadkot a magyar halszok harcsapundra, harcsapurd nven ismerik (Unger Emil).
|